Taksitli Nakit Avans Nedir?

kredi kartları
Öğrenciye kredi veren bankalar, kredi kartına sahip öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını taksitli nakit avans yoluyla karşılamaktadır. Öğrenci olmayan kredi kartı sahiplerinin de yine bu avanstan yararlanabilirler. Nakit avans kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla bankaların sundukları hizmetlerden biri olan taksitli avans sistemi doğru zamanlarda kullanıldığında bize fayda sağlamaktadır. Keza bu yönlemle kredi çekmiş gibi nakit ihtiyacımızı karşılayıp borcumuzu taksitler halinde ödeyebiliyoruz. Eğer ihtiyaç kredisine başvurup olumsuz bir cevap aldıysanız, aynı zamanda acil nakite ihtiyacınız varsa ve çekmeyi düşündüğünüz krediyi taksitler halinde ödemeyi planlıyorsanız, bu avans sistemi ile nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Taksitli nakit avans ne demek önce bunu açıklamak istiyorum. Bu kredide aylık faiz oranı ve vade sayısı ile çekilmek istenen miktar üzerinden hesaplanan toplam faiz miktarı anaparaya ilave edilir ve bu tutar üzerinden eşit taksitlere bölünür. Taksitler, her ay kredi kartınızın dönem borcunda görünür. Ancak bu taksitleri son ödeme tarihinde ödemediğiniz takdirde, hesap kesim tarihi baz alınarak faiz anapara üzerinden işlemeye devam eder. Bu sistemde bankaların belirlemiş olduğu aylık faiz oranına %10 KKDF ve %5 BSMF uygulanır.

Normal nakit avans çektiğimizde bankalar ana para üzerinden günlük faiz uygularlar.
Taksitli nakit avansta ise bankalar aylık faiz uygulamaktadır. Eğer taksiti zamanında ödemezsek faiz ana para üzerinden işlemeye devam eder.

Nakit avansların faiz oranları ihtiyaç kredisinin faiz oranlarına göre daha yüksektir. Bu nedenle acil durumlar karşısında kullanılması önerilmez. Ancak gelir sahibi olmayan öğrencilerin ihtiyaç kredisinden olumlu bir sonuç almamaları durumunda acil nakit ihtiyacını giderebilmek için başvurulabilecek bir seçenektir. Bir gelir sahibi olmasanız da kredi notunuza güveniyorsanız ihtiyaç kredisine başvurunuz. Nakit avan konusuna geri dönecek olursak, 15 gün gibi kısa bir süre için borçlanmayı düşünüyorsanız normal nakit avansı tercih ediniz. İhtiyacınız olan krediyi bir kaç ay içerisinde ödemeyi planlıyorsanız seçiminiz ihtiyaç kredisinden sonra bu kredi cinsi olmalıdır.Bu konuda daha fazla bilgi almak için Taksitli Nakit Avans mı İhtiyaç Kredisi mi konusuna göz atabilirsiniz. Bunun ile beraber aşağıda taksitli nakit avans hesaplaması ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

Taksitli Nakit Avans Hesaplaması:

taksitli nakit avans hesaplaması
Yukarıda, 5 ay taksitle çekilen 1000 TL'ye ait ödeme tablosuna ait taksitli nakit avans hesaplaması yer almaktadır. Bankalar genellikle bu işlem için aylık %2.02 faiz almaktadırlar. Faiz oranına %10 KKDF ve %5 BSMF ilave edilmesiyle bu oran %2.42'yi bulmaktadır. Her dönem içindeki faiz ödemesi, ödeme için geri kalan para üzerinden hesaplanmaktadır. Ayrıca faiz ödemelerine ayrıca %10 KKDF ve %5 BSMF uygulanmaktadır. Görmüş olduğunuz üzere taksitli nakit avas çeken bir öğrenci 1000 lira için 5 ay sonunda 61.57 + 9.24 + 3.08 = 73.89 TL faiz tutarı ödemiş olacaktır.

Bu makale öncesinde, Öğrenciyim Kredi İhtiyacımı Nasıl Karşılayabilirim ile ilgili bir yazı paylaşmıştım. Dilerseniz o konumuzu da okuyabilirsiniz.