Taksitli Nakit Avans mı İhtiyaç Kredisi mi?

öğrenci
Öğrenciye kredi veren bankalar, taksitli nakit avans veya ihtiyaç kredisi yoluyla öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilir. Öğrenci açısından merak edilen konu ise taksitli nakit avansın mı yoksa ihtiyaç kredisinin mi daha mantıklı olduğudur. Esasen doğru sartlar içerisinde doğru krediyi kullandığımızda iki kredinin de avantajları vardır. Bu yazımızda iki krediyi bir çok yönden karşılaştıracağız. Bu sayede hangi şartlarda hangi kredinin kullanılması konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Ülkemizde nakit avans sistemine karşı olumsuz bir bakış açısı vardır. Bu sistemde yüksek faiz olduğu söz konusudur ancak doğru şartlarda kısa süre için kullanıldığında faydalıdır. Bununla beraber bankalar nakit avans kullanımını arttırabilmek için taksitli nakit avans sistemini hizmete sunmuşlardır. Aynı şekilde ihtiyaç kredisini detaylı bir şekilde incelediğinizde, uygulanan düşük faizin yanında sizden dosya ve sigorta masrafının talep edildiğini görürsünüz. Kısacası öğrenci olarak doğru şartlarda doğru krediyi kullanmalıyız.

Taksitli Nakit Avans ile İhtiyaç Kredisi Karşılaştırması:

Aşağıda bu iki kredi cinsini faiz oranları, vade farkları, limitleri ve sağladıkları avantajlar bakımından mukayese etmeye çalıştım. Bu sayede hangi kredinin size en uygun olduğunu rahat bir şekilde öğrenebileceksiniz.

Faiz Oranları:

İhtiyaç kredisinin faiz oranları nakit avas faiz oranlarından daha düşüktür. Ancak burda taksitli nakit avans ile normal nakit avansın birbirine karıştırılmaması gerekiyor. Ben size yine bu konuda ek bilgi vermek istiyorum.

Normal nakit avans çektiğimizde bankalar ana para üzerinden günlük faiz uygularlar.
Taksitli nakit avansta ise bankalar aylık faiz uygulamaktadır. Eğer taksitli nakit avansa ait bir taksiti zamanında ödemezsek faiz ana para üzerinden işlemeye devam eder.

İhtiyaç kredisinin faiz oranları daha düşük olabilir ancak bu kredide dosya ve sigorta masraflarının bulunduğunu da unutmayınız.

Vade Farkları:

Bankalar ihtiyaç kredisi için 36 aya kadar vade imkanı sunmaktadır. Taksitli nakit avas sisteminde ise en fazla 9 ay vade imkanı vardır.

Kullanım Limitleri:

İhtiyaç kredisinde istediğiniz kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Taksitli nakit avansta ise kredi kartınızın nakit avans limiti ile sınırlıdır. Bu açıdan karşılaştırdığımızda ihtiyaç kredisinin kredi kullanım miktarı çok yüksektir. Ancak bir öğrencinin nakit ihtiyacını göz önünde bulundurursak taksitli nakit avans da işimizi görebilir.

Taksitli Nakit Avansın Avantajları nelerdir?

Bir öğrenci olarak ihtiyaç kredisinden olumlu cevap alamadıysak taksitli nakit avansı düşünebiliriz. Aylık faiz uygulanması ve 9 taksit imkanı düşük nakit ihtiyaçlar için caziptir. İhtiyaç kredisi gibi bankaya başvurmadan ihtiyaç  duyduğumuz nakidi bankamatiklerden temin edebiliriz.