Öğrenciyim Kredi İhtiyacımı Nasıl Karşılayabilirim?

üniversite öğrencileri
Öğrenciye kredi veren bankalar, öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli alternatifler sunmaktadır. En yaygın kullanılan kredi eğitim kredisidir. Bu tarz bir krediye başvurabilmeniz için velinize ihtiyaç vardır. Eğitim kredisi dışında başvurulan bir başka kredi cinsi ise ihtiyaç kredisidir. İhtiyaç kredisi başvurunuzun olumlu sonuçlanması bazı kriterlere göre yapılır. Bankalar kredi vermek için sizden gelir ve sigorta durumunuza ilişkin bir takım belgeler isterler. Buna ek olarak, kredi notunuz da yine kredinin sağlanması konusunda önemli bir yere sahiptir. Belki şu an hiç bir geliriniz yoktur ama daha önceden alıp kullandığınız ve ödemelerini düzenli yaptığınız bir kredi kartı size yüksek kredi notu olarak geri dönüp kredi almanızı kolaylaştıracaktır. Bazı bankalar kredi verme politikası konusunda sert davranırken, bazıları kredi verme konusunda kredi notunuzu bile yeterli görebilir. Konumuza dönecek olursak, öğrenciler eğitim süreçleri boyunca çalışamadıkları için tek gelirleri aile destekleri ve burslardır.Bu yüzden eğer daha önceden kredi kartı alıp ödemelerinizi düzenli yaptıysanız kredi notunuza güvenip ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

Bir öğrenci olarak eğitim ve ihtiyaç kredisine sıcak bakmıyorsanız veya bu tarz kredi başvurularından olumlu bir cevap almadıysanız nakit ihtiyacınızı karşılayabilmek için kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Günümüzde HSBC, Finansbank ve Citibank üniversite ögrencilerine sorgusuz sualsiz kredi kartı vermektedir. Hatta bu bankaların çalışanları düzenli olarak üniversite kampüslerini ziyaret ederek kredi kartı başvurusu almaktadırlar. Yukarıda saymış okduğum bankaların öğrencilere bu kadar kolay kredi kartı vermelerinin sebebi öğrencilerin arkasındaki aile desteğidir. Bu açıdan kredi kartı edinmek, nakit ihtiyacınızı gidermek için bir başka çözümdür.

Günümüzde birçok öğrenci bu yola başvurmaktadır. Kısacası eğer yüksek miktarda bir kredi ihtiyacınız yoksa kredi kartınızın nakit avansı işinizi görebilir. Nakit avans limiti kredi kartı sahibinin nakit çekim limiti ile sınırlıdır ancak belirli bir süre kredi kartı kullanan ve borçlarını düzenli ödeyen müşterilerin kredi kartı limitleri dolayısıyla nakit avans limitleri daha yüksektir. Çünkü bankalar kredi kartını düzenli kullanan ve ödemelerini geciktirmeyen müşterilerinin kart limitlerini yükseltmeyi hedeflerler. Kart limitinin yükselmesi nakit avans çekim miktarını da arttırmaktadır. Kredi çekmeye nazaran bu sistemle nakit edinmek kolay olduğu için yaygın olarak kullanılmaktadır. Üstelik nakit ihtiyacınızı bu yolla karşılarken sizden bir gelire sahip olup olmamanız sorgulanmıyor. Dolayısıyla eğer nakite ihtiyacınız varsa bu yönteme başvurabilirsiniz.

Bu makale öncesinde, Öğrenciyim Kredi Çekebilir miyim isimli bir makale yazmıştık. Öğrencilerin kredi çekip, çekemeyecekleri konusunda bilgi almak için bu yazıyı kesinlikle okuyunuz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder